fbpx

Konečně včera nadešla ta správná chvíle na pořádný debordel. Po přestěhování a reorganizaci celého domu došlo ke zmixování věcí našich a věcí mých rodičů, takže si dovedete představit ten chaos. Věci rodičů ale postupně přesouváme a, chvála bohu, množství toho, co do naší domácnosti nepatří se snižuje.

Redukujeme, zůtulňujeme

S manželem jsme se shodli, že množství oblečení, drátů, nádobí a všeho ostatního máme poněkud přespříliš.

Tento dojem jsem v manželovi podpořila ještě společným shlédnutím dokumentu The Minimalists: Méně je teď a tady. Žádné převratné dílo, ale stravitelné i pro úplné začátečníky 🙂 To víte, nechtěla jsem manžela vyděsit 😀 Ale hlavně, ani s minimalismem nehodlám jít do extrémů. Mým cílem není zbavit se všeho a žít asketickým způsobem života!

Útulný minimalismus

Mým cílem je redukovat počet věcí, které, jak jsme díky jejich čtvrtročnímu pobytu v bednách zjistili, vlastně ani nepotřebujeme.

Zároveň chci, aby náš domov byl místem nejen vzdušným, ale i příjemným, hřejivým, útulným. V tomhle směru mě zase oslovilo dánské Hygge.

Hygge, jak praví Wikipedie, je „dánské slovo, vyjadřující pohodový přístup k životu, spjatý s pohodlným bydlením a uměním najít si něco krásného v každém okamžiku.“

Třídění začíná

Jak už jsem zmiňovala na začátku tohoto článku, včera nastala ta správná konstelace a já se pustila do velkého třídění.

V prvním kole mi šlo o vytřízení beden, které zůstaly od stěhování zavřené, a protože byly Vánoce, nastěhovaly se nám, holky papírové, do ložnice.

Pytle na odpad v akci

Rozhodla jsem se pro následující postup: nejdříve vyházíme, co nepotřebujeme, co nám neslouží a také, dle zásad Marie Kondo, nám nedělá ani radost.

O Marii Kongo se budu zmiňovat i v dalších článcích, kde na ni mrknu trochu blíže. Její způsob ukládání věcí, jak už jsem si na vlastní kůži ověřila, je prostě super a vyhovuje mi. Proto ho chci využít i v dalších fázích našeho velkého úklidu.

Věci, které jsme se rozhodli si ponechat, jsme roztřídili tzv. tematicky. 😀 Vznikly nám tak bedýnky s léky, s elektronikou a podobně. Obsah bedýnek jsem pak uložila tam, kde pro ně v budoucnu plánuju jejich místo. Zatím žádné tip ťop uspořádávání.

První fáze je o tom zbavit se nepotřebných věcí a roztřídit do bedýnek to, co si hodláme nechat.

Vznikly nám z toho 3 velké pytle na odpad a asi 4 bedýnky s různými druhy věcí. A není vyloučeno, že i tady budeme ještě redukovat.

Spokojenost

Samozřejmě, není to dokonalé a počítám, že cesta k vysněnému stavu bude tak půlroční až roční.

Nicméně prostor se konečně provzdušnil, s odpadem jsme se zbavili staré nepotřebné stagnující energie a chuť pokračovat i v dalších místnostech je zase o kus větší!

Další kolo

Pro další kolo první fáze debordelizačního procesu je ve hře buďto moje tiskařská pracovna, kuchyňská linka, nebo třídění nekonečného množství oblečení.

Docela váhám, co je menší peklo, přece jen, nechci ztratit motivaci tím, že si ukousnu příliš velké sousto! 😀

A tak další místnost bude překvapením – pro mě i pro vás! 🙂 Už teď se těším na to, jak zase další část domu začne dýchat.