fbpx

Kolik energie investuješ do toho, aby ti tvůj partner dával, co chceš? Kolik času jsi už ztratila tím, že jsi svému partnerovi vysvětlovala, co potřebuješ, aby dělal a co chceš, aby ti dával? Jak často si lámeš hlavu nad tím, jak ho konečně přimět, aby si s tebou víc povídal, nepřehlížel tě, věnoval ti pozornost, plnil, co slíbí, miloval se s tebou atd. atd.?

Můžu ho změnit?

Mnohdy máme pocit, že jedině tehdy, když budeme mít vše pod kontrolou, můžeme partnera přimět k nějaké změně. 

Jenže funguje ti to? Odpověz si upřímně!
Nefunguje! 

Jsi z toho akorát energeticky vyčerpaná, frustrovaná a možná je ti i do breku.

Co tedy funguje? A můžeš partnera vůbec změnit?

Ano, můžeš ho poprosit, aby se např. snažil vyvarovat nějakých (zlo)zvyků… Nevoní ti jeho parfém? Neměl by být problém se domluvit na změně a společně vybrat nějaký, který bude vyhovovat vám oběma. 

Jo, jsou věci, o kterých partnerovi můžeš říct a poprosit ho o změnu, hledat kompromis…

Chci, aby mě dělal šťastnou

Můžeš ho ale přinutit, aby začal být zodpovědnější? Víc ti projevoval náklonnost, choval se stylem, jakým ty chceš? Aby tě “dělal šťastnou”?

Nemůžeš.

Co ale udělat můžeš je odpovědět sama sobě na následující otázku.
CO MŮŽU UDĚLAT PRO SVÉ DOBRO, I PŘESTO, ŽE MŮJ PARTNER NECHCE NIC MĚNIT? 

Zkus přestat svého partnera obviňovat, stěžovat si, co dělá blbě. Dáváš mu přednášky, vysvětlujeě, neustále do něj hučíš? Zlobíš se a urážíš se ve snaze situaci změnit?

Jsou to pouze tvé obranné, kontrolní, mechanismy, které ale konflikt nikdy nevyřeší (a pokud ano, ne dlouhodobě), spíše naopak ho zhorší.
A ty se stejně budeš cítit špatně.

Způsobuješ bolest sama sobě

Tvoje zraněné vnitřní dítě možná věří, že můžeš tímto způsobem chování získat lásku a vyhnout se bolesti.

Ve skutečnosti tímto chováním způsobuješ největší bolest právě sama sobě. Žádné z výše zmiňovaného chování není láskyplné k nám samým a ke všemu se tím zříkáme osobní odpovědnosti za své vlastní pocity a vnitřní pohodu.

Co tedy s tím?

Přemýšlej, jakými způsoby můžeš být více milující, pečující, chápající a pozornější sama k sobě a ke svým vlastním pocitům?

Dopřej si láskyplnou péči 

Velice často do svého partnera promítáme vlastní neštěstí z toho, že se nedokážeme láskyplně postarat samy o sebe.

Místo pokusů přimět partnera k tomu, aby byl vůči nám otevřenější, pozornější, víc milující atd. se zaměř na to, abys ty byla víc otevřená, milující a pozornější sama k sobě a svému partnerovi.

Pouvažuj také nad tím, jak se o sebe můžeš postarat a co pro sebe můžeš v konfliktních situacích s partnerem udělat tak, aby ses necítila jako oběť!

Kdykoli za naše pocity neštěstí a nespokojenosti obviňujeme druhého, jsme pouhou obětí.

Vystup z role oběti

Jsi ochotná se od / prostřednictvím svého partnera učit, nebo ses zasekla v roli oběti, která chce partnera ovládat a mít ho tam, kde ti vyhovuje?

Být otevřená učení se prostřednictvím partnera a vašeho vztahu může být až magické, pokud jde o vytváření a léčení intimity a řešení konfliktů.

I když nemůžeš donutit svého partnera, aby byl vzájemnému učení se otevřený, pokud jsi tomu otevřena ty sama, objevíš v sobě, dříve netušenou, sílu, kterou ke změně vašeho vztahu máš!

Vzdej se nekonečného boje o moc

Přestaneš-li se konečně vidět jako oběť chování svého partnera a zaměříš se především na laskavost vůči sobě samé, možná budeš překvapena změnami, které ve vztahu nastanou.

Většina vztahů uvízla v jakýchsi bojích o moc, kdy se každý z partnerů snaží druhého nějakou formou ovládat – vyvoláváním pocitů viny, hněvem, mlčením, stažením se, ustupováním apod.

Když však ukončíš „svou stranu boje o moc,“ začneš se více zaměřovat na sebe a otevřeš se učení se s partnerem, otevírá se ti možnost obrovských změn ve vašem vztahu!

A JAK NA TUHLE CESTU VYMANĚNÍ SE Z ROLE OBĚTI VYKROČÍŠ?

Přihlas se na webinář “RESTART” PRO VZTAHY a já ti prozradím, s jakými 3 věcmi je potřeba pracovat, aby se váš vztah mohl začít zlepšovat!

P.S. VYZKOUŠENO NA VLASTNÍ KŮŽI (TEDY VZTAH 😉 )