fbpx

Nastavení si osobních hranic není o tom, říkat jinému člověku, co má dělat.
Jde o to, říct druhému člověku, co budeš dělat v případě, že jeho nemilé nebo nežádoucí chování vůči tobě bude i nadále pokračovat, opakovat se.

 

Ovládáním druhého si osobní hranice nenastavíš

I když je pro většinu lidí těžké to přijmout, nemůžeme ovládat chování ostatních.

Co ovládnout můžeš je tvá vlastní reakce tváří v tvář chování druhých. Nastavení hranic je o tom, že dotyčnému řekneš pravdu a zakročíš proti jeho chování, které ti nedělá dobře.

Například:
Už s tebou nechci chodit mezi známé, když mě ponižuješ. Odejdu a pojedu domů autem nebo taxíkem.

Už nejsem ochotna chodit pozdě na akce kvůli tomu, že chodíš neustále všude pozdě. Pokud se příště znova opozdíš, odjedu bez tebe. Pokud budeš pořád chodit pozdě, budu si prostě plánovat cestu sama a budeme jezdit dvěma auty.

Tvoje neustálá kritika mi připadá příšerná. Od teď, až budeš zase kritizovat, řeknu ti, že se cítím hrozně a odejdu z místnosti.

Pak samozřejmě musíš dodržet své slovo a věci, které jsi řekla, že uděláš, opravdu udělat.
Pokud nepodnikneš žádné kroky, pak to, co jsi řekla, bylo pouhou manipulací spíše než vyřčenou pravdou.

Hranice nic neznamená, dokud nejsi ochotna začít jednat a opravdu je stanovit.
Ta nejtěžší část celé akce ale souvisí především s tvým záměrem.

Jaký je tvůj opravdový záměr?

Pokud je tvým záměrem ovládnout druhého člověka, místo toho, aby ti šlo o láskyplnost k sobě samé, pak je tvé prohlášení a čin jen jakousi další formou kontroly.

Pokud je však tvou touhou převzít za sebe a za své pocity zodpovědnost, pak bude tón tvého hlasu klidný a věcný – jde ti jen o to, dát druhé osobě vědět, co budeš dělat nebo co nastane.

Pokud je tvou touhou ovládat druhou osobu, pak bude tón tvého hlasu naštvaný, obviňující a tvá energie bude tvrdá a uzavřená.

Nelze skrývat své úmysly, vždy jdou cítit v naší energii a tónu našeho hlasu.

Jakkoli by ses snažila zamaskovat svůj úmysl ovládat, ten druhý se toho vždy chopí a pravděpodobně na to zareaguje svým vlastním kontrolním chováním.

Je-li tvým záměrem chovat se k sobě láskyplně a s respektem spíše, než ovládat druhého, jednáš z pozice osobní síly.

Snaha ovládat a dostat druhé tam, kam potřebuješ, v tobě nakonec stejně zanechá jen další pocit frustrace a ztráty enegie.

Přistupovat k sobě láskyplně a jednat ve svůj prospěch může být velice náročné.

Láskyplný přístup k sobě, nejpevnější hranice

V situacích, ve kterých ti není dobře, musíš být ochotna pustit se obav a přemýšlení o tom, jak se ten druhý bude cítit a chovat.

Pokud se soustředíš a přemýšlíš nad tím, jak se bude druhá osoba cítit a chovat tváří v tvář tvým činům, pak ti to pravděpodobně znemožní zachovat se s respektem k sobě samé.

Jakmile se soustředíš na druhou osobu a uvažuješ např. nad tím, že se bude cítit zraněný a naštvaný, pokud odejdeš z večírku ve chvíli, kdy tě zesměšňuje před vašimi známými, nebo se na tebe bude zlobit, když odejdeš bez něj, nebo se bude cítit dotčený a řekne ti, že utíkáš před konfliktem, nebudeš schopna jednat s ohledem na sebe.

Pouze pokud budeš mít soucit sama se sebou, budeš k sobě přistupovat láskyplně.

Soucit se sebou samým znamená, že jsi 100% ochotna přijmout zodpovědnost za své vlastní pocity spíše, než abys za své pocity obviňovala partnera nebo se snažila ovládat jeho city a chování.

Znamená to, že jsi spíše ochotná přijmout fakt, že se na tebe druhý zlobí, rozčiluje se, cítí se dotčen než to, že bys k sobě přistupovala s neúctou a upozadila své pocity a potřeby.

Lidé mají tendenci zrcadlit, jak se k sobě chováme my sami.
Pokud snášíš nešetrné zacházení, dáváš ostatním najevo, že je v pořádku s tebou takto špatně zacházet.

Láskyplnou péčí sama o sebe ve chvíli, kdy čelíš nepříjemnému chování ostatních, zjistíš, že i ostatní tě začnou respektovat a budou se k tobě chovat slušně.

Chceš-li se naučit, jak si s partnerem vykomunikovat, co potřebuješ a přitom nepoužívat kritiku, která má na vztah negativní dopady, ani manipulaci, můžeš se přihlásit do kurzu ŽIVÁ VODA PRO TVŮJ VZTAH.

Více informací k tomuto kurzu: ZDE

Jako pomocníky v nastavování hranic lze využít i drahých kamenů. Zejména účinný je v této oblasti: AMETYST, TURMALÍN nebo SODALIT.
Všechny výše zmiňované kameny i výrobky z nich, a mnoho dalších, nalezneš na mém e-shopu.